Úterý, 6 června, 2023

Ceny pohonných hmot by mohly v následujících dvou týdnech klesnout

Přestože ceny všech pohonných hmot v minulém týdnu podle Statistického úřadu SR kromě zkapalněného zemního plynu vzrostly, mohly by v následujícím týdnu nebo dvou opět klesnout. Důvodem je poměrně výrazný propad ceny ropy na světových trzích, uvedla pro TASR analytička 365.bank Jana Glasová. V dlouhodobém horizontu se však budou ceny pohonných hmot držet na vysokých úrovních.

„Vzhledem k tomu, že zhruba od poloviny června dochází k poklesu cen na ropném trhu, očekáváme, že v nejbližším týdnu či dvou by mohly klesnout i ceny pohonných hmot na pumpách,“ uvedla Glasová. Cena ropy se postupně dostala z úrovní nad 120 dolary (117,8 eura) za barel až na zhruba stodolarovou hranici během tohoto týdne. „V závěru týdne ale opět mírně vzrostla na 104 USD za barel,“ přiblížila Glasová.

Během tohoto týdne tlačily podle analytičky ropu dolů hlavně obavy z recese světové ekonomiky. Negativní makroekonomická data totiž přišla z eurozóny iz Asie. Recese by vedla také ke snížení poptávky po pohonných látkách. Na druhé straně se ale trhy stále obávají nedostatku této komodity, což vyplývá z válečného konfliktu na Ukrajině a ze zákazu dovozu ruské ropy. Ceny pohonných hmot také zvyšuje rostoucí poptávku během letní motoristické sezóny.

Podle údajů Statistického úřadu SR za 26. týden ceny benzínu na našich pumpách opět vzrostly. Stalo se tak poté, co během předchozích dvou týdnů stagnovali. Litr 95-oktanového benzínu se tak minulý týden prodával za cenu až 1,946 eur a na týdenní bázi si připsal 1,7%. Cena 98-oktanového benzinu také vzrostla, a to o 1,9% na úroveň 2,147 eur za litr. Zvýšily se i ceny nafty, a to o 1,6 % na úroveň 1,946 eura za litr.

oil field, the oil workers are working

„I v meziročním srovnání si za benzin a naftu výrazně připlácíme. Benzín 95 je dražší o téměř 40 % než loni a benzin 98 o 36 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o 55 % dražší než loni,“ dodala Glasová .

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek