Úterý, 6 června, 2023

Ceny ropy koncem týdne vzrostly, za celý týden však klesly o více než 3 %

Ceny ropy vzrostly v závěru tohoto týdenního obchodování o více než 2 %, za celý týden však klesly, přičemž cena americké WTI zaznamenala pokles o více než 3 % a cena severomořské ropy Brent o více než 4 %. Vývoj na ropném trhu během týdne plného výkyvů výrazně ovlivnily obavy z globální recese, což by znamenalo pokles poptávky po ropě. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters a údajů agentury Bloomberg.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v září vzrostla v závěru pátečního (8. 7.) obchodování o 2,37 USD (2,26 %) a obchodování uzavřela na úrovni 107,02 USD (105,30 eura) za barel. Za celý týden však zaznamenala pokles o 4,1%.

Pohyb ceny Brentu výrazně ovlivnil vývoj na trhu v úterý (5. 7.), kdy se cena severomořské ropy propadla až o 10,73 USD. Byl to třetí nejprudší denní pokles ceny Brentu od zahájení obchodování v roce 1988.

Cena americké lehké ropy WTI se srpnovým kontraktem vzrostla na závěr pátečního obchodování o 2,06 USD (2,01 %) na 104,79 USD/barel. Stejně jako v případě Brentu i cena WTI za celý týden klesla, a to o 3,4%.

S cílem dostat inflaci pod kontrolu centrální banky ve světě postupně zvyšují úrokové sazby. Jejich aktivita však vyvolává obavy z důsledků pro ekonomiku, protože vládám rostou náklady na obsluhu dluhu. Navíc nejnovější hromadné testování v souvislosti s dalšími případy onemocnění COVID-19 v Šanghaji zvýšilo nervozitu, že město může oznámit nový lockdown, což by rovněž omezilo poptávku po ropě.

3d illustration of barrels with oil

V pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce údaje o vývoji na pracovním trhu USA za minulý měsíc. V americké ekonomice se v červnu sice vytvořilo méně pracovních míst než v květnu, jejich počet však překonal očekávání.

Podle analytiků však tato příznivá zpráva představuje dvousečnou zbraň. Pozitivní výsledky z trhu práce totiž posilují očekávání, že americká centrální banka opět výrazně zvýší hlavní úrokovou sazbu. Analytici počítají s tím, že Fed zvedne sazbu ve stejném rozsahu jako v červnu, tedy o 75 bazických bodů.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek