Pondělí, 27 listopadu, 2023

Co je Proof of work a Proof of stake a rozdíly mezi nimi

Většina lidí ve světě kryptomen si je vědoma, že validace sítě se často vyskytuje v jedné ze dvou forem: proof of work nebo proof of stake. Existují i ​​jiné, ale tyto systémy jsou běžné pro nejpopulárnější blockchainy. Řeší stejný základní problém – ověřují transakce – a řeší jej jedinečným způsobem. Obě však nabízejí různá řešení. Má jeden způsob skutečnou výhodu oproti druhému, nebo jsou to jen odlišné filozofie?
Proof of work
Většina lidí slyšela o „minerech“ bitcoinů (BTC), ale co vlastně dělají? Mineři v podstatě pracují na řešení složitých matematických problémů, aby zajistily transakce v síti. Vidíte, jedno z největších rizik pro blockchain je něco, co se nazývá útok „dvojího utracení“ / double spending. Můžete si to představit tak, že by někdo minul dvakrát stejných 100 eur. Toto není problém v tradičním bankovním systému, kde má právě tuto činnost na starosti banka. V případě digitálních jmen je potřebný systém, který zajistí, aby někdo nemohl poslat tentýž bitcoin více stranám.

Tady přicházejí mineři. Jak již bylo uvedeno, používají výkonné procesory k ověření platnosti každého bloku v řetězci se složitými kryptografickými funkcemi, čímž zajišťují odstranění neplatných transakcí, jako jsou dvojité útraty. Použitím distribuovaného konsensu se všichni ostatní horníci a uzly v síti „dohodnou“, že tyto transakce jsou platné. Tento proces se nazývá důkaz o práci nebo PoW – proof of work.

Hlavní hrozbou pro tento systém je možnost tvz. 51% útoku. Ten by nastal v případě, že jeden útočník získá více než polovinu celkového výpočetního výkonu v síti, což nyní znamená, že „konsensus“ je to, co říká jen on. Stalo se to už předtím a zůstává to problémem mnoha blockchainů dodnes.

S PoW je bezpečnost dosažena nejen kvůli složité povaze zpracovávaných kryptografických funkcí, ale také díky relativně vysokým nákladům na energii. Proto je útok na síť drahý. Výhodou je, že převzetí celé věci by vyžadovalo 51% veškeré zpracovatelské síly spojené s blockchainem, což není možné pro větší řetězce, než je Bitcoin. Nevýhodou však je, že k ochraně sítě je zapotřebí obrovského množství energie, takže celá věc je výrazně méně účinná než centralizovaná alternativa. To je také větší problém, protože kryptoměna přináší více uživatelů.

Co je Proof of work a Proof of stake a rozdíly mezi nimi

Vývojáři už léta hledají způsoby, jak urychlit, zefektivnit a škálovat technologii blockchainu. Pokud se Bitcoin nebo jakýkoli projekt někdy setká s globálním přijetím, musí se najít řešení těchto problémů. Nápady zahrnují zvětšení bloků nebo jejich rozdělení na „střepy“, jakož i různá vícevrstvá řešení, jako jsou boční ramena. Všechny se za chvíli podíváme, ale nejprve se podíváme na důkaz o účasti, což je samo o sobě jedna z možných odpovědí na řešení škálování.

Proof of stake
Důkaz o podílu, nebo PoS, se zcela zbaví minerů a místo toho má „ověřovatele“. Validátoři nepoužívají zpracovatelskou sílu k zajištění bloků, místo toho doslova „vkládají“ své prostředky do bloků, o kterých se domnívají, že jsou platné. Validátorem může být obecně kdokoli ochoten vkládat mince do sítě a algoritmus určuje, kteří validátoři budou vybráni pro každý blok. Zatímco horníci chtějí zvýšit své šance na vyřešení složitého matematického problému hozením většího množství výpočetní síly, validátoři zvyšují své šance na výběr k ověření bloku tím, že na něj hodí více peněz. Horníci jsou motivováni odměnou za nové mince, ale validátoři často dostanou pouze snížení poplatků zahrnutých do bloku, které je úměrné částce, kterou dříve vložili.

Pokud se útočník pokusí ověřit vadný blok, ztratí útočník svůj vklad a je mu vyloučeno další oprávnění k ověření. Pokud jde o problém 51 %, tak útočník by potřeboval více než polovinu všech mincí v oběhu. Je prakticky téměř nemožné, aby měla jedna komunita až 51 % všech mincí. Nakonec se tím vyřeší problém se spotřebou energie, který se vyskytuje při technologii PoW, protože v současnosti není zapotřebí velké množství výkonných počítačů s nepřetržitým provozem.

Macro view of a screen of trading terminal with abstract financial graph and digits. Trading and forex concept. 3D Rendering

Jednou z kritik PoS je, že stále umožňuje určitou formu centralizace. V podstatě to znamená, že kdo má více mincí, tak má i větší podíl.

Závěr
Realita je taková, že pro škálování neexistuje jen jedno správné řešení. Každý projekt bude muset prozkoumat, která cesta nebo cesty jsou pro něj nejlepší. Nemluvě o nových strategiích a technologiích, které se neustále vyvíjejí. Proof of work a Proof of stake nejsou jediné dvě možnosti, jak škálovat kryptoměny a nové možnosti stále přibývají. V této chvíli neexistuje jedno správné řešení aplikovatelné pro všechny kryptoměny.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek