Pátek, 3 února, 2023

Další inflační pomoc je připravena k vyplacení, je třeba o ni požádat

Slovenské úřady práce vyplatí dalším skupinám lidí 100-eurový jednorázový příspěvek v rámci pomoci, kterou vláda adresovala ke zmírnění následků inflace, a tím i životních nákladů. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR s tím, že o tuto dotaci je třeba požádat.

Osoby z vládou určených skupin mohou žádost podat e-mailem nebo přímo u příslušného úřadu práce v místě svého bydliště do konce srpna letošního roku. Osoby, které se starají o nezaopatřené dítě ve věku šesti až 18 let, s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, mohou o pomoc požádat až do 30. září. Tato forma inflační pomoci je určena i osobám nad 62 let, které nepobírají důchod, osobním asistentům, a je také pro pečovatele, kteří nepobírají peněžitý příspěvek na opatrování, jmenuje MPSVR.

„Na žádosti podané po uvedených termínech se nepřihlíží,“ upozornil resort práce. Inflační dotace bude po schválení žádosti poskytnuta v nejbližším výplatním termínu sociálních dávek a příspěvků.

Osoby, které pečují o dítě s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, prokazují podle MPSVR splnění podmínek pro poskytnutí inflační pomoci potvrzením Sociální pojišťovny. Osoba nad 62 let, která nepobírá důchod, prokáže splnění podmínek čestným prohlášením. Pečovatelé a chůvičky, kteří nepobírají peněžitý příspěvek na opatrování, se prokazují dokladem příslušné zdravotní pojišťovny, že byli pojištěnci či pojištěnkami státu na veřejné zdravotní pojištění za květen tohoto roku.

A money bill drawn on a chalk board looking like a growth graph with an upwards pointing arrow symbolizing economic relationships.

Osobní asistent prokazuje splnění podmínek pro udělení pomoci kopií potvrzení o odměnách, které mu byly vyplaceny jako osobnímu asistentovi za 1. čtvrtletí tohoto roku, dodává ministerstvo. Pokud již byla předložena, není třeba ji znovu předkládat.

Část jednorázové pomoci vyplatil resort práce už v červnu. Tehdy ji vyplatil automaticky v rámci poskytovaných dávek rodinám s dětmi prostřednictvím zvýšeného přídavku na dítě. Stejně osobám v hmotné nouzi, náhradním rodičům, jakož i pečovatelům, kteří pobírají peněžitý příspěvek na opatrování ve smyslu stanovených podmínek. Tento balík představuje celkem částku přes 105 milionů eur, vyčíslilo ministerstvo.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek