Úterý, 6 června, 2023

Gruzínské televizní stanice přerušily vysílání na protest proti útokům na novináře

Čtyři gruzínské nezávislé televizní stanice ve středu přerušili své vysílání na 24 hodin na protest proti útokům na novináře a úmrtí kameramana.

V gruzínském hlavním městě Tbilisi propukly demonstrace poté, co v neděli zemřel 37-letý kameraman Alexander Laškarava, který pracoval pro nezávislou televizní stanici Pirveli.

Týden předtím ho napadl rozvášněný dav protestující proti plánovanému pochodu přívrženců hnutí LGBTQ.

Jeho smrt, jakož i zbití desítek dalších novinářů vyvolaly vlnu pobouření v této kavkazské republice i v zahraničí. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) prohlásila, že tyto události představují „katastrofální zlom pro svobodu projevu v Gruzii“.

Opoziční zákonodárci žádají odstoupení premiéra Irakliou Garibašviliho. Vládnoucí straně Gruzínský sen připsali odpovědnost za smrt kameramana i za další útoky na novináře.

Čtveřice nezávislých televizních stanic – Formula, Mtavari, Pirveli a Kavkasia – přerušila vysílání na 24 hodin. „Garibašvili musí odstoupit, a všichni ti, kteří 5. července zaútočili na novináře, musí být stíháni,“ uvedli televizní stanice ve společném prohlášení.


Namísto svého standardního programu budou vysílat seznam jmen přes 50 novinářů, kteří utrpěli zranění včetně otřesu mozku a zlomenin.

Na úterním pohřbu Alexandra Laškaravu se zúčastnily stovky novinářů. Garibašvili vyjádřil jeho rodině a kolegům soustrast, přičemž přislíbil brzké vyšetření tohoto případu. Laškaravovu smrt premiér označil za „obrovskou tragédii“.

Organizace RSF obvinila úřady z „trestuhodné nečinnosti“ a prohlásila, že policie selhala při ochraně novinářů. Kritici vlády tvrdí, že Gruzínský sen tiše podporuje homofobní a nacionalistické skupiny v zemi.

Tyto skupiny, obecně považovány za stoupence vládnoucí strany, uskutečňují protesty proti prozápadního opozičním stranám, útočícím na opozičních lídrů a aktivistů.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek