Pátek, 3 ledna, 2025

Německá energetická firma Uniper požádala vládu o pomoc

Německá energetická společnost Uniper, která v důsledku vysokých cen plynu potýká s finančními problémy, požádala v pátek německou vládu o pomoc. Je tak první velkou firemní obětí ekonomické války, kterou Moskva vede vůči Evropě jako odvetu za hospodářské sankce uvalené na Rusko za invazi na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury Reuters a serveru CNBC, které se odvolaly na informace většinového vlastníka Uniperu, finské firmy Fortum.

Uniper je první německou energetickou firmou, která varovala před následky vysokých cen plynu poté, co Rusko omezilo dodávky suroviny. Společnost proto již nějakou dobu jednala s německou vládou o případné pomoci.

Německý parlament mezitím schválil novelu zákona o energetice, která umožňuje vládě zachránit společnosti, pokud se pro vysoké ceny energií dostanou do potíží. Finský Fortum, který v Uniperu kontroluje 78procentní podíl, schválení nových opatření přivítal a jak řekl šéf společnosti Markus Rauramo, očekávají, že vláda začne promptně využívat nových nástrojů ke stabilizaci situace v energetickém průmyslu, zejména ve firmě Uniper.

Ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že Německo intenzivně pracuje na opatřeních, která pomohou situaci ve společnosti Uniper stabilizovat. „Jedno je jisté, nedovolíme, aby systémově významná společnost zbankrotovala a vyvolala tak turbulence na celém energetickém trhu,“ řekl Habeck. O konkrétních opatřeních na podporu Uniperu budou ještě jednat, dodal.

Aerial view of Berlin skyline with famous TV tower and Spree river in beautiful evening light at sunset, Germany.

Uniper je největším dovozcem ruského plynu do Německa. Rusko se na jeho celkovém dovozu podílelo více než polovinou, zatímco jiné společnosti dovážely ve větší míře zemní plyn z jiných zemí, například z Norska či Nizozemska. Omezení dodávek suroviny, k němuž Moskva přistoupila v reakci na západní sankce, však pro Uniper znamenalo, že v posledních týdnech dostává z Ruska pouze 40 % z původně zakontrahovaného objemu a zbytek musí vykrývat zvýšeným nákupem mnohem dražšího plynu na spotovém trhu.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek