Úterý, 6 června, 2023

Spotřebitelské ceny v Maďarsku zrychlily v červnu růst téměř na 24leté maximum

Spotřebitelské ceny v Maďarsku zrychlily růst iv červnu, šestý měsíc po sobě, přičemž tempo růstu dosáhlo nejvyšší úrovně téměř za 24 let. TASR o tom informuje na základě zprávy serveru RTTNews.

Spotřebitelské ceny v Maďarsku vzrostly v červnu oproti stejnému období loňského roku o 11,7 %. V květnu se meziročně zvýšily o 10,7%. Růst cen, který byl nejvyšší od října 1998, tak překonal i očekávání analytiků. Ti počítali se zrychlením inflace na 11,5%.

Nejvýrazněji se pod vysokou inflaci podepsaly ceny potravin. Ty se v Maďarsku zvýšily v červnu meziročně o 22,1%. Ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků se zvýšily o 7,3 % a ceny dalších výrobků včetně motorových paliv zaznamenaly růst o 11,6 %.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v Maďarsku zvýšily v červnu o 1,5 %. V květnu oproti dubnu vzrostly o 1,7%.

Budapest, Hungary – Beautiful aerial skyline view of Budapest at sunrise with Szechenyi Chain Bridge over River Danube, Matthias Church and Parliament of Hungary

Ještě výrazněji překonala očekávání analytiků jádrová inflace. Ta dosáhla v červnu 13,8 %, přičemž ekonomové počítali s tím, že jaderné spotřebitelské ceny vzrostou o 13 %. V květnu činila 12,2 %.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek