Úterý, 6 června, 2023

ÚRSO připravuje změny cenové regulace v tepelné energetice

Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) připravil návrh vyhlášky na provádění cenové regulace v tepelné energetice během regulačního období 2023 až 2027. Oproti současné vyhlášce se změní regulace fixní složky ceny tepla a mimo jiné se zavádí i možnost přenést inflaci do zvýšení fixních nákladů. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou ÚRSO předložil do meziresortního připomínkového řízení.

Návrh vyhlášky navazuje na předchozí způsob regulace ceny tepla, který se uplatňoval v letech 2017 až 2022. „V první řadě se změní výpočet regulačního příkonu, který se více stabilizuje a nebude tak závislý na teplotních výkyvech v jednotlivých letech,“ uvedl ÚRSO v předkládací zprávě . Další změnou je možnost přenést část inflace do zvýšení fixních nákladů. To ovšem platí pouze v případě, že bude inflace vyšší než tři procenta.

Zilina, Slovakia – June 5, 2021: Logo and sign of Stredoslovenska energetika, electric utility.

Při podprůměrných cenách tepla z obnovitelných zdrojů tepla se umožní dosáhnout vyššího kalkulovaného přiměřeného zisku. To platí i při dodávce tepla z decentralizovaných zdrojů a z tepelných zdrojů, které přímo dodávají pouze koncovým odběratelům. Vyhláška zároveň ruší dosavadní vyhlášku Úřadu pro regulaci síťových odvětví.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek