Úterý, 6 června, 2023

V USA vzniklo v červnu více míst, než se čekalo, nezaměstnanost se neměnila

Podle údajů ministerstva se v USA vytvořilo v červnu mimo zemědělství 372.000 nových pracovních míst. V květnu, za který byly údaje revidovány mírně dolů, vzniklo 384.000 nových pozic. Ekonomové však odhadovali za červen ještě slabší údaje. Počítali s tím, že v červnu se vytvoří pouze 268.000 nových pracovních míst, přičemž vycházeli z původních údajů za květen na úrovni 390.000 nových pozic.

Míra nezaměstnanosti setrvala na květnové hodnotě 3,6 %. Na úrovni blízko předpandemického minima se tak udržela už čtvrtý měsíc po sobě. Téměř všechna odvětví hospodářství dokázala nahradit místa, o která přišla během pandemie. Výjimkou je několik sektorů, mezi nimi oblast pohostinství a volného času a zdravotní péče.

Asian business man wear face mask and he is being fired because of economic downturn due to the covid-19 spread all over the world

Nejnovější údaje z trhu práce tak podle ekonomů zvyšují předpoklad, že americká centrální banka Fed koncem měsíce opět zvýší klíčovou úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. To znamená v rozsahu, v jakém sazbu zvýšila v červnu, což bylo tehdy nejprudší zvýšení klíčové úrokové sazby od roku 1994.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek