Pondělí, 27 listopadu, 2023

Výroba solárních panelů se musí rozšířit z Číny i do jiných částí světa

Výroba solárních panelů se musí rozšířit ze své současné koncentrované základny v Číně i do jiných částí světa, aby se zajistily jejich dodávky a splnily cíle pro snížení emisí skleníkových plynů. TASR o tom informuje na základě zprávy Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), kterou převzala z Reuters.

Svět potřebuje do roku 2030 zdvojnásobit svou současnou kapacitu pro výrobu „klíčových stavebních prvků“ solárních panelů, jako jsou polysilikony, ingoty, články, moduly a další, uvedla IEA v nové zprávě.

Částečně díky čínským investicím se solární fotovoltaická technologie, která přeměňuje sluneční světlo na elektřinu, stala nejlevnějším způsobem výroby elektřiny v mnoha částech světa.

V roce 2021 byla Čína domovem až 79 % výrobní kapacity pro polysilikon, upozornila IEA, podle níž až 42 % z ní se nachází v provincii Sin-ťiang, kde největší závod v zemi představuje 14 % celosvětové kapacity.

„Tato úroveň koncentrace v jakémkoli globálním dodavatelském řetězci představuje značnou zranitelnost,“ řekl ředitel IEA Fatih Birol.

Čína se bude brzy podílet téměř 95 % na světové produkci polysilikonu, ingotů a destiček, uvádí se ve zprávě.

„Pokud dojde k požáru nebo přírodní katastrofě, může to mít důsledky na globální přechod na čistou energii, pokud jde o zvýšení cen a dokonce dostupnost solárních fotovoltaických zařízení. Ale pokud dojde k diverzifikaci a příjmu se nezbytná opatření, jak doporučujeme vládám na celém světě, toto riziko se bude řešit a možná se dokonce sníží,“ řekl Birol.

Evropská unie (EU) se pod tlakem na snížení závislosti na dovozu ruského plynu zavázala udělat „cokoli“ na obnovu evropské kapacity na výrobu dílů pro solární zařízení.

Solar panels on the tiled roof of the building in the sun. Top view through grape leaves. Selective focus. Blur

Státy bloku mají potenciál vyrábět tyto díly způsoby, které produkují méně emisí uhlíku, díky vysokému podílu jaderné energie a obnovitelných zdrojů energie v jejich energetických mixech, pokračuje zpráva.

IEA však zároveň připomněla, že v současnosti má pouze Švédsko dostatečně nízké ceny průmyslové energie pro konkurenceschopnou výrobu těchto produktů.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek