Pondělí, 27 listopadu, 2023

Zemřel otec Abenomiky: Bývalý japonský premiér Šinzó Abe podlehl zraněním střelby

Nejdéle sloužící premiér země, 67letý Šinzó Abe, byl zavražděn během kampaně jménem vládní Liberálně-demokratické strany ve městě Nara nedaleko Kjóta. „Když byl přivezen do nemocnice, byl ve stavu kardiopulmonální zástavy,“ řekl na tiskové konferenci doktor Hidetada Fukushima, který Abeho operoval. „Pokoušeli se ho resuscitovat, ale v 17:03 byl prohlášen za mrtvého. Měl zranění na dvou místech a zemřel na vzkrvácení, srdeční selhání kvůli těžce poškozeným tepnám,“ řekl lékař.

Abe sám nevedl kampaň na získání parlamentního křesla, ale podporoval LDP před nedělními volbami do horní komory parlamentu země. Není jasné, zda volby proběhnou podle plánu. Současný premiér Fumio Kishida uvedl, že útok byl „opovrženíhodný a barbarský čin, který se odehrál uprostřed voleb, které jsou základem demokracie“, a dodal, že se incident stále vyšetřuje.

Atentátník, který v pátek 8. července 2022 dvakrát odzadu vystřelil na japonského expremiéra Šinzóa Abeho, je bývalý voják ak útoku použil zřejmě podomácku vyrobenou zbraň. Abe po útoku podle hasičů nejevil známky života a v takovém stavu byl převezen do nemocnice. Na snímku je útočník Jamagami Tecuja, kterého zpacifikovali a zadrželi na místě bezpečnostní složky. Je mu 41 let a sloužil ve vojenském námořnictvu tři roky. Propustili ho v roce 2005.

Zemřel otec Abenomiky: Bývalý japonský premiér Šinzó Abe podlehl zraněním střelby

Abe odstoupil z funkce premiéra v srpnu 2020, po dvou funkčních obdobích, kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.

Bývalý premiér byl znám svým úsilím oživit japonský hospodářský růst prostřednictvím celé řady stimulačních politik, které se staly známými jako „Abenomika“. Cílem bylo zvýšit produktivitu, reformovat japonskou podnikovou kulturu a dlouhodobě snížit dluh země, ačkoli podle analytiků to má smíšené výsledky pro třetí největší světovou ekonomiku.

Předtím, než byla potvrzena Abeho smrt, Rahm Emanuel, americký velvyslanec v Japonsku, řekl, že je „zarmoucen a šokován“ zprávami o střelbě. „Abe-san byl vynikajícím vůdcem Japonska a neochvějným spojencem USA,“ napsal Rahm na Twitteru.

Abe byl všeobecně uznáván za posílení přítomnosti Japonska na světové scéně. Udržoval vztahy s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a v roce 2019 dokonce vyjednal úvodní obchodní dohodu.

V roce 2016 hostil v Hirošimě Baracka Obamu, který byl v té době prezidentem USA. Obama se stal prvním americkým prezidentem, který tam navštívil od atomových pumových útoků ze strany Ameriky v roce 1945.

V říjnu 2018 se Abe setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, čímž se stal prvním japonským premiérem, který navštívil Peking od roku 2011. Již několik desetiletí mají Japonsko a Čína napjaté a křehké vztahy.

Americký prezident Joe Biden řekl, že byl „ohromen, pobouřen a hluboce zarmoucen“, když se dozvěděl o Abeho smrti. „Je to tragédie pro Japonsko a pro všechny, kteří ho znali,“ uvedl Biden v prohlášení.

View of Mt. Fuji and Tokyo skyline at dusk.

Bývalý americký prezident Barack Obama řekl, že ho zpráva o smrti jeho „přítele a dlouholetého partnera“ šokovala a zarmoutila. „Vždy si budu pamatovat práci, kterou jsme udělali, abychom posílili naši alianci, dojemný zážitek ze společného cestování do Hirošimy a Pearl Harbor a milost, kterou mně a Michelle prokázali on a jeho manželka Akie Abe,“ uvedl v prohlášení. uvedl v prohlášení.

Indický premiér Narendra Modi ve tweetu nazval Abeho „vysokým globálním státníkem, vynikajícím vůdcem a pozoruhodným správcem“. V následujícím příspěvku Modi uvedl, že Abe „obrovským způsobem přispěl k pozvednutí vztahů mezi Indií a Japonskem“. Indický vůdce oznámil, že země bude mít 9. července den národního smutku.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila Abeho za „úžasného člověka, velkého demokrata a zastánce mnohostranného světového řádu“.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek